Ubuntu Nedir ? - Malatya Web Tasarım - Privategrup

Ubuntu Nedir ?

Ubuntu Nedir ?

Ubuntu Nedir ?

Ubuntu Nedir ?


Ubuntu, Linux çekirdeği temel alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu’yu indirip bir USB bellek veya DVD yardımıyla bilgisayarınıza kurup kullanabilirsiniz.

Ubuntu’nun ilk kararlı masaüstü sürümü 2004 senesinde yayınlanmıştır. Masaüstü, sunucu, bulut ve nesnelerin internetine yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. Günümüzde on milyonlarca masaüstü-dizüstü bilgisayarda ve yüz milyonlarca cihazda (sunucu, bulut, iOT, dron, otomobil vb.) kullanılmaktadır.

Kimler tarafınca geliştiriliyor ?

Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının gmeşhurk yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla(kaynak) cenup Afrikalı girişimci Mark Shuttleworth öncülüğünde, bu fakatç için kurduğu Canonical Ltd. Firması bünyesinde 2004 yılında başlatılmıştır. Ubuntu günümüzde gene Mark Shuttleworth yönetiminde Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafınca geliştirilmektedir.

Ücretli midir ?

Hayır, Ubuntu hem ev bununla birlikte işyerinde kullanım için tamamen ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Ubuntu’yu, bir lisans kısıtlaması olmaksızın arzu ettiğiniz sayıda bilgisayara kurabilir ve kullanabilirsiniz. Ek olarak gösterilen güncellemeler için ve sürüm yükseltmek için hiçbir ücret ödemezsiniz.
Canonical Limited, Ubuntu’yu devamlı ücretsiz tutacağına dair söz vermektedir.(kaynak) Verilen söz bir yana Ubuntu bünyesinde geliştirilen kodlar GNU Genel Kamu Lisansı adlı bir özgür yazılım lisansı ile lisanslanmıştır. Bu lisans Ubuntu’nun ücretli olmasına bir engel değildir, karşı da değildir sadece lisans gereğince söz mevzusu kodlar adeta bir kamu malı gibi her insana aittir. Canonical, Ubuntu’nun yalnızca marka haklarına haizdir. Beklemedik bir şekilde Ubuntu’nun ileride bir gün ücretli hale geldiğini kabul edelim, bu durumda bile kaynak kodları her insana ait olduğu için, herhangi bir birey, topluluk ya da kuruluş Ubuntu’nun mevcut kodlarını kopyalayarak farklı bir isim altında yayınlayıp sürdürebilir, ücretsiz dağıtabilir.

Canonical, Ubuntu işletim sisteminin satışından değil; bulut, sunucu, masaüstü benzer biçimde türevlerinin kullanımı mevzusunda profesyonel destek almak isteyen müesseselardan, bulut ve sunucu sistemlere yönelik geliştirdiği çeşitli yönetimsel yazılımların satışından gelir elde etmektedir.

Türkçe desteği var mıdır ?

Ubuntu’nun %99’luk kısmı Türkçe dil desteğine haizdir. Ubuntu ile gelen uygulamaların da birbir çok Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu kurulumu esnasında web bağlantınız olursa Türkçe dil paketleri otomatikman İnternetten indirilerek kurulacaktır. Ubuntu kurulumu esnasında dil paketlerini kurmasanız bile kurulum hemen sonra Ayarlar > Dil Desteği (İngilizce: Settings > Language Support) yolunu izleyerek Türkçe dil paketlerini yükleyebilirsiniz.

Ubuntu benim bilgisayarım için uygun mudur ?

Ubuntu için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimleri şöyledir:kaynak

2 GHz çift çekirdek işlemci
2 GB RAM bellek
25 GB boş durağan disk alanı
İnternet erişimi tavsiye edilir
gerekli minimum sistem gereksinimlerini karşılayamayan eski bilgisayarlar için, resmi olarak tanınan Ubuntu türevlerinden Lubuntu veya Xubuntu’yu kullanılabilir. Bu türevleri, hafif bir masaüstü ortamı (LXDE, Xfce) ile geldiklerinden dolayı epey düşük sistem kaynağı tüketirler.

Iyi mi edinebilirim ?

Ubuntu’nun son gösterilen masaüstü sürümünü buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz Ubuntu kalıp dosyasını Kurulum sayfasında anlatıldığı şeklinde bir USB belleğe veya boş bir DVD’ye yazdırarak kendi Ubuntu USB belleğinizi ya da Ubuntu DVD’nizi hazırlayabilirsiniz. Ardından gene kurulum sayfasında anlatılan yönergeleri takip ederek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Windows’un yanına Ubuntu yükleyip her ikisini de kullanabilir miyim ?

Ubuntu ve Windows yüklü bir bilgisayarda açılışta işletim sistemi seçme ekranıEvet. Bilgisayarınızın durağan disk boyutu el verdiği müddetçe iki veya daha çok sayıda işletim sistemi kurup kullanmanız mümkündür. Bilgisayarınıza Windows ve Ubuntu kurmanız halinde, bilgisayarı her açmış olduğunızda (veya yeniden başlatmış olduğunızda) yandaki resimde görüldüğü gibi GRUB adında olan bir önyükleme yazılımı sizi karşılayacak ve bilgisayarı hangi işletim sistemi ile açmak istediğinizi soracak. Siz bu menü üzerinden dilediğiniz işletim sistemini açıp kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda iki işletim sisteminin kurulu olması bilgisayarınızı zorlamaz. Çünkü, kurulan işletim sistemleri aynı anda çalışmayacakları için (Sanallaştırma yazılımlarıyla meydana getirilen sanal kurulum durumu hariç) Ubuntu’nun yada Windows’un tekil olarak ihtiyaç duyduğu hafıza, ekran kartı, işlemci vb. Gereksinimlerinden daha güçlü bir sisteme gerek kalmamıştır.

Ubuntu sürüm numaraları neyi ifade eder ?

Sürüm numaraları, sürümün çıktığı yıl ve ayı işaret eder. Örnek olarak Ubuntu 4.10 sürümü, 2004 seneninın 10’uncu ayında sunulmuştur. Sürümün kod adları belirlenirken birinci sözcük sıfat, ikinci sözcük de kimi süre mitolojik özellikler taşıyan bir hayvan adı olarak belirlenmektedir. Ek olarak ödat ve isim aynı harfle başlamaktadır. Bir kaç örnek: Hoary Hedgehog (Saygıkıymet Kirpi), Breezy Badger (Umursamaz Porsuk), Hardy Heron (Cüretkar Balıkçıl), Natty Narwhal (Zarif Denizgergedanı)

Ara sürüm nedir? LTS sürüm nedir ?

Ubuntu’nun, hem masaüstü bununla birlikte sunucu sistemler için her altı ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Her 24 ayda (iki yılda) bir gösterilen sürümler, LTS sürüm olarak tanımlanır. LTS; (İngilizce açılımı: “Long Term Support”) uzun soluklu Destek sürümlerine verilen addır. LTS sürümlere 5 yıl süresince güncelleme desteği sunulmaktadır. LTS olmayan şu demek oluyor ki “ara sürüm” olarak tanımlayabileceğimiz sürümlere ise dokuz ay süresince güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.

LTS mi yoksa ara sürüm mü tercih etmeliyim ?

Ubuntu’nun resmi sitesindeki Download sayfasında bazı dönemlerde iki çeşit sürümle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan birinin yanında “LTS” yazar, öteki ise ara sürümdür. Bir önceki başlıkta belirttiğimiz üzere LTS sürümler 5 yıl süresince sürüm yükseltme gerektirmeksizin desteklenirler. Ara sürümler ise 9 ay desteklenir, bu sürenin sonucunda güncelleme almaya devam edebilmesi sürüm yükseltme işlemine doğal olarak tutulması gereklidir.

LTS sürümlerde eminlığa daha fazla örutubet verildiği için güncellik olarak uygulamaları geriden takip eder. Eğer beş yıl boyunca yükseltme veya tekrar kurulum ihtiyacı hissetmeden kararlı bir sürüm kullanmak istiyorsanız LTS sürümü seçebilirsiniz. Ara sürümler ise mümkün olan en güncel paketleri barındırır, buna bağlı olarak da hata yaşanması ihtimali LTS sürümlere bakılırsa birazcık daha çok olabilir. Ara sürümlerin dokuz aydan sonrasında güncelleme alabilmesi için sürüm yükseltme işlemine doğal olarak tutulması gerekir. Sürüm yükseltme işlemi de sistemin kesinlığını negatif etkileyebilir. Yenilikleri kovuşturmak ve uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmak istiyorsanız ara sürümü tercih edebilirsiniz

Türevleri nelerdir ?

Ubuntu’nun geliştiricisi Canonical Ltd. Masaüstü, sunucu, bulut ve nesnelerin internetine (ioT) yönelik olarak Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud, Ubuntu Core isminde türevlerini resmi olarak geliştirmekte ve desteklemektedir. İsteyen fert ve müesseselara ücreti karşılığında teknik destek sağlamaktadır.

Eski bilgisayarlarda da kullanılmaya uygun türevi Lubuntu’dan bir imajUbuntu resmi olarak, GNOME adı verilen bir masaüstü ortamını kullanır. Masaüstü ortamı bir işletim sisteminin görünen yüzünü teşkil eder. Canonical farklı masaüstü ortamı kullanmak isteyen Linux severler için ve daha başka gereksinimlar için farklı türevlerini yayınlamaktadır. Aşağıda sıralanan bu türevler resmi olarak Canonical tarafınca yayınlanmakla beraber kullanıcıları resmi olarak desteklenmez. Bu türevleri kullanan kullanıcılar her türlü hata ve çözüm için sadece ilgili gönüllü topluluklardan destek alabilirler.

Kubuntu: KDE masaüstü ortamını kullanan türevi.
Lubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen LXDE masaüstü ortamını kullanan türevi
Xubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen Xfce masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu MATE: MATE masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu Budgie: Budgie masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu Studio: ustalaşmış video, ses ve grafik düzenleme işlerine yönelik hazırlanan türevi.
UbuntuKylin: Ubuntu’nun Çin’e yönelik olarak yerelleştirilmiş türevidir. Bu türev Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 senesinde yapılan anlaşma ile hayata geçirilmiştir.

Virüs bulaşır mı ?

Zararlı yazılım güvenliği Ubuntu şeklinde Linux tabanlı bir işletim sistemlerinin en güçlü yanlarından biridir. Zararlı yazılımların Unix ve Linux sistemlerin mimarisinden kaynaklanan nedenlere sistemler içinde yayılması bir çok zordur, bir tek imkansız değildir.

Linux işletim sistemi, kullanıcılara genel olarak daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor olsa da web dolandırıcılarının, fakatçlarına ulaşmak için (örneğin banka hesaplarını ele geçirmek için) zararlı yazılım yükleme haricinde işletim sisteminden bağlarımsız birçok farklı yöntem kullandıkları aslabir vakit unutulmamalıdır. Bu bağlamda öteki işletim sistemlerde çalışırken olduğu benzer biçimde; dolandırıcılık amaçlı olarak gelebilecek e-posta iletilerine karşı her süre dikkatli olmalı, işlem yapmak için girdiğiniz sitenin, sizi aldatmaya yönelik feyk bir site olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Microsoft Office’de üretilmiş ofis belgelerimi Ubuntu’da düzenleyebilir miyim ?

Ubuntu, dünya çapında milyonlarca kişi ve sayısız kuruluş tarafınca kullanılan özgür ve ücretsiz LibreOffice paketini içermektedir. LibreOffice yazılımlarını kullanarak, Microsoft Office’de hazırlanmış belgeleri açabilir, düzenleyebilir ve isterseniz aynı dosya biçimlerinde kayıt yapabilirsiniz. LibreOffice, The Document Foundation (Belge Vakfı) öncülüğünde geliştirilmekte olup Microsoft Office ile büyük ölçüde uyumluluk göstermekte ve Windows ortamından da kullanılabilmektedir.

Ubuntu üzerinde hangi programlama dillerini kullanabilirim ?

Ubuntu bir çok programlama dili ve geliştirme ortamı desteklenmektedir. Ayrıca öteki işletim sistemlerinde kullanmakta olduğunuz, alışık olduğunuz programlama dilleri ve programlama ortamlarının pek çoğunun muadillerini de bulabilirsiniz. Ubuntu üzerinde kullanabileceğiniz programlama dillerinin ufak bir kısmınü şöyle sıralayabiliriz:
C, C++ , Objective-C, Java, Python, Perl, Ruby, Pascal, C#/Mono …

Ubuntu’nun lisansı nedir? Ne anlamına gelir ?

Ubuntu projesi bünyesinde geliştirilen kodlar GNU Genel Kamu Lisansı (şu demek oluyor ki GNU GPL) adlı bir özgür yazılım lisansı ile lisanslanmıştır. Özgür yazılım lisansları, yazılımın kullanıcısına ve yazılımın kodlarını kullanmak isteyen kimselere kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değişiklik yapma, geliştirme şeklinde çeşitli hak ve özgürlükler vermektedir. Bu lisans yardımıyla, Ubuntu’yu arzu ettiğiniz şeklinde kopyalayabilir, kodlarını değiştirip özelleştirebilir, hatta isterseniz ücretli olarak pazarlayabilirsiniz. Sadece! Icra ettiğinız değişiklikleri gene açık kaynak olarak özgür yazılım lisansı ile dağıtmalı ve önceki deposunı belirtmelisiniz. Ubuntu’nun isim ve logosu tescilli bir markadır ve değiştirilen ürünlerin aynı yada marka tesciline zarar verecek şekilde benzeyen bir isim ve logo ile dağıtılmaması gerekmektedir.

Tamamen özgür müdür ?

Ubuntu projesi kapsamında geliştirilen kodlar açık kaynaklıdır ve özgür yazılım lisansları ile lisanslıdır. Bununla birlikte Ubuntu kurulum dosyası bünyesinde az sayıda da olsa özgür olmayan bazı donanım sürücüleri bulunur. Üreticileri tarafından özgür olmayan bir lisansla dağıtılan bazı donanım sürücüleri Ubuntu’nun daha çok kullanıcıya ulaşabilmesi amacıyla Ubuntu kurulum dosyası ile beraber sunulmaktadır.

Canonical’ın bigün Ubuntu’nun kaynak kodlarını kapatması olası mıdır ?

GPL lisansı ile yayınlanmış kaynak kodların kapatılması mümkün değildir. İstisnai olarak, herhangi biri, GPL lisanslı yazılımının sonraki sürümlerinde, eğer yazılıma dışarıdan (gönüllülerden vb.) bir katkı gelmemiş ise yeni kodları GPL ile dağıtmamayı seçebilir, organik olarak böyle bir durumda bile o ana kadar üretilen tüm kodlar her süre GPL lisanslı olarak kalır ve bu kodlar dileyen fert ya da guruplar tarafından yeni bir isim adı altında geliştirilmeye devam edebilir.

Yorum Yaz