Web Yazılım nedir ? - Malatya Web Tasarım - Privategrup

Web Yazılım nedir ?

Web Yazılım nedir ?

Web Yazılım nedir ?

İnternet kullanan kişilerin maksimum merak ettikleri mevzu, kullandıkları tarayıcı programı ile çağırdıkları internet sitelerinin nasıl yapıldığıdır. Bir web yazılım yapılırken tüm aşamalar iki başlık altında toplanabilir. Bunlar;

Kullanıcının Görebildiği (User İnterface)

Bu aşamada tarayıcı programı ile kullanıcının kısaca istemcinin sunucudan çağırdığı sitenin, tasarımı, logosu, içeriği kullanıcının gördüğü denilen bölümdür.

Kullanıcının Göremediği

Bu aşama ise, kullanıcının siteyi daha iyi, rahat ve zorlanmadan kullanabilmesi, kullanıcıdan bilgileri güvenli bir şekilde alıp, ona güvenli bir halde içeriği sunmasını sağlayan şu demek oluyor ki bir web sitenin beyni denebilecek yazılım aşamasıdır.

Kullanıcının göremediği bu aşfakat, ciddi bir denetim ve kontrolden geçerek yapılmaktadır. İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasından sonra çeşitli protokoller desteğiyle siteler kullanıcının ekranına getirilebiliyordu. Bu zamanda kullanıcıdan bir informasyon girmesine ihtiyaç olmadığı için, yapılan siteler basit ve mütevazi görünmekteydi. Sadece daha sonrasında gerek e-ticaret ve bankacılık gibi alanlar olsun gerekse de normal amaçlarla (sosyal medya) olsun, site sahipleri kullanıcılara istenen detayları güvenli bir şekilde ulaştırmaya ihtiyaç duymuştur. Bu aşamada web yazılımları yaşamımıza girmiştir. Bunlara örnek vermek gerekirse;

HTML

Bu web yazılımı en basit ve kullanımı diğerlerine nispeten daha kolaydır. Yapılan işlemlerde site sahibinin kullanıcıya neyi hangi alanda göstermesi isteniyorsa, kullanıcı onu orada görebilir ve site üzerinde herhangi bir ekleme yapması imkânsızdır. Bu dilin ana özelliği yazı, resim veya video içeren bir sayfanın tarayıcı yazılımı tarafınca doğru yorumlanarak kullanıcının ekranında açılması ve sayfaların birbirlerine bağlanabilmesidir.

.Net , ASP, PHP, Java Script, Flash vb. Web yazılımları,

Bu tür web yazılım dillerinin çıkış amacı ise özellikle HTML ile hazırlanmış sayfalara çeşitli özellikler katmaktır. Buna örnek vermek gerekirse bir site sahibi sitesini ziyaret edenlerin görüş ve önerilerini almak veya daha sonra onlara yetişebilmek için sitesine bu yazılım dilleri ile oluşturulmuş form gönderme sayfası ekleyebilir. Bu sayede normalde siteye bir ekleme yapamayan kullanıcının, hemen hemen ulaşması imkânsız olan veri tabanına data kaydedebilmesi sağlanmış olur. Sadece günümüzde internetin geldiği nokta dikkate alındığında, artık web üzerinden alışveriş yapmak, yiyecek siparişi vermek ve bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi hepsiyla bu web yazılımları ile mümkün olabilmektedir. Üstelik informasyon ve kişi güvenliği önemli bir konu olduğundan, sunucu ve istemci (kullanıcı) arasındaki data alışverişinin korunması amacıyla bu yazılımlar gelişerek daha komplike bir hale gelmiştir.

Yorum Yaz